تبلیغات
یاران منتقم - براساس بند6 قطعنامه ایران نباید به عراق بر علیه داعش اسلحه دهد
دکتر فؤاد ایزدی: متن پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت یک بخش "Statement" یا بیانیه دارد که بند 6 این بیانیه بحث محدودیت در حوزه تسلیحات متعارف و نه هسته‌ای ایران را مطرح می‌کند که ورود و خروج سلاح به ایران را ممنوع می‌کند.
ایراد این بند این است که اکنون ما مشکلی به نام داعش در عراق داریم و کاری که ایران ماه‌هاست در عراق انجام می‌دهد این است که به عده‌ای از عراقی‌هایی که در حال جنگ با داعش هستند اسلحه می‌دهد اما براساس این متن قطعنامه ایران نباید به آنها اسلحه دهد و این موضوع چیزی است که ایران آن را قبول کرده است.
ما قبلا هم قطعنامه داشتیم که نباید تسلیحات به دیگری می‌دادیم ولی می‌دادیم. اما اکنون خود ما تعهد کرده‌ایم که به این قطعنامه جدید پایبند باشیم و اگر پایبند نباشیم بهانه برای طرف مقابل می‌شود که همانگونه که عرض کردم کل سیستم را برهم بزند، پس ایران براساس این قطعنامه حتی نمی‌تواند سلاح‌های متعارف معمول را به مجاهدین و نیروهای مخالف داعش بدهد و همینطور نمی‌تواند به حزب الله کمک نظامی انجام دهد.
نه تنها بند 6 این بیانیه مشکل دارد بلکه بند 7 آن نیز به شدت مشکل دارد و در بند 7 هر کشتی و هواپیمایی که بخواهد به سمت ایران بیاید دولت‌های دنیا این حق را دارند که محموله این کشتی یا هواپیما و یا کامیون را بازرسی کنند.
 براساس برجام برخی محدودیت‌ها برای ایران وجود دارد که براساس بند 7 آن به کشورها حق بازرسی در خصوص این محدودیت‌ها برای محموله‌هایی که خارج یا داخل ایران می‌شوند داده شده است. از این جهت زمانی که می‌خواهند بند 6 را اجرا کنند به راحتی دولت آمریکا یا رژیم صهیونیستی می‌توانند فلان محموله را که می‌خواهد برای عراق یا لبنان رود را متوقف کنند بازرسی کنند و در نهایت این حق هم به کشورها داده شده که همه خروجی‌ها و ورودی‌های ایران را زیرنظر داشته باشند که این هم به شدت برای استقلال کشور ضرر دارد که گلوگاه‌های ورودی و خروجی کشور در عمل به دست برخی از کشورها باشد.

http://www.nasimonline.ir/detail/News/1014358/136


تاریخ : دوشنبه 29 تیر 1394 | 01:21 ق.ظ | نویسنده : *دانشجو * | نظرات